Wysoki Zamek
Tamten Lwów
 
-50 %
Noc morderców.  <br/> Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej
Noc morderców.
Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej
cena: 21,90 zł     43,90 zł
Nakład czasowo wyczerpany 
 
 
Liczba stron:
440
 
Oprawa:
miękka
 
Wymiary:
240 x 170
 

Uwaga! Egzemplarze mają delikatnie uszkodzone okładki, gdyż są to książki, które wróciły do nas z księgarń.

Laureatem V edycji konkursu "Książka Historyczna Roku" im. Oskara Haleckiego (2012) został Dieter Schenk za książkę Noc Morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej.
Serdecznie gratulujemy naszemu autorowi!

Książka opisuje jedno z najbardziej tragicznych a zapomnianych wydarzeń z okresu II wojny światowej.
2 lipca 1941 r., dwa dni po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa został aresztowany wielokrotny premier RP sprzed 1939 r. a także profesor Politechniki Lwowskiej - Kazimierz Bartel. Wieczorem następnego dnia zostało aresztowanych 25 profesorów wyższych uczelni a także kilkanaście przebywających w ich domach osób. Po krótkim przesłuchaniu nad ranem 4 lipca wszyscy zostali zamordowani. Wykonawcami tej zbrodni byli członkowie specjalnej jednostki policyjnej III Rzeszy - Einsatzkommando zur besonderen Verwendung. Do końca lipca 1941 r. dokonano kolejnych aresztowań i egzekucji. Jako ostatni, 26 lipca, zginął – Kazimierz Bartel.
         Dieter Schenk nie koncentruje się na samej zbrodni, porusza szereg dodatkowych zagadnień, nakreśla tło poprzedzające tragiczne wydarzenia, jak również opisuje w szerszym kontekście politykę eksterminacyjną na zajętych terenach. Niezwykle ciekawa dla polskiego czytelnika jest część poświęcona śledztwom jakie były prowadzone po 1945 r. zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Dieter Schenk dotarł do źródeł w niemieckich archiwach nieznanych dotychczas polskim historykom.
         Przed 1989 r. władze ukraińskie i niemieckie niechętnie wspominały o mordzie dokonanym na polskich profesorach lwowskich uczelni. Pamiętały o nich ich rodziny, przyjaciele czy dawni uczniowie. Warto nadmienić, że do dnia dzisiejszego żyje córka prof. Bartla - Cecylia Bartel (Kraków) oraz trzej synowie zamordowanych osób – Jan Longchamps de Berier (Gliwice), Stanisław Grzędzielski (Warszawa), Zbigniew Kostecki (Krefeld, Niemcy). 
       W 2011 minęło dokładnie 70 lat od dokonania tej zbrodni. Książka jest doskonałym pretekstem aby przypomnieć to wydarzenie. 
         Bardzo ważne w tym projekcie jest również postać autora. 
Dieter Schenk jest niezwykle zasłużonym historykiem, autorem książek o zbrodniach nazistowskich na terenie okupowanej Polski. Jego książka Poczta Polska w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego (Wydawnictwo Oscar, Gdańsk 1999) o losach polskich pocztowców z Gdańska oraz o ich procesie i mordzie we wrześniu 1939 r. przyczyniła się do przeprowadzenia przez Sąd Krajowy w Lubece rewizji wyroku oraz do rehabilitacji i uniewinnienia skazanych obrońców poczty gdańskiej. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasług RP, od 2003 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. W 2009 r. ukazała się w Polsce jego książka – Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora (Wydawnictwo Znak, Kraków).

         Wierzymy, i taki jest też nasz cel, że książka Dietera Schenka może stać się pretekstem aby o zbrodni sprzed 70 lat na nowo w Polsce rozmawiano, aby pomordowanym profesorom oddać należną pamięć i cześć. Wierzymy, że wydając naszą książkę w pewnym sensie spełniamy dzieło podjęte przez Panią Profesor Karolinę Lanckorońską. Była ona bowiem jedną z osób które zaangażowały się w wyjaśnienie tej zbrodni i ukaranie winnych. Podczas procesu Hansa Krügera, jednego ze zbrodniarzy odpowiedzialnych za mord, przed sądem w Münster w 1967 r. Pani Profesor Karolina Lanckorońska występowała w charakterze świadka, ale sąd niemiecki nie skazał go ostatecznie za mord na polskich profesorach we Lwowie. 


Przekład: Paweł Zarychta
Data II wydania: listopad 2012 r.

 


Patronat medialny:
TVP Historia, Polskie Radio, Rzeczpospolita
Tygodnik PowszechnyNowa Europa Wschodnia  i portal historyczny histmag.org


RECENZJE, WYWIADY, ARTYKUŁYRzeczpospolita, 3.12.2011, Nieukarani zbrodniarze - z
 
 

Przy zakupie powyżej 100 zł wysyłka GRATIS!

 
Inne książki tego autora:
szukaj
produktów: 0
wartość: 0
 
koszyk jest pusty
szukaj
Login (e-mail):
 
Hasło:
 
 
Jeśli nie masz jeszcze konta w naszej ksiegarni ZAREJESTRUJ SIĘ
szukaj
szukaj
cena:
59,00 zł
44,90 zł
 
 
cena:
34,90 zł
29,90 zł
 
 
cena:
32,90 zł
24,90 zł
 
 
szukaj
 
Regulamin | O wydawnictwie | Kontakt
Copyright © Wydawnictwo Wysoki Zamek