Tamten Lwów t. 6
Rozmaitości

Kup książkę
41,90 zł   35,90 zł

 

 

Szósty tom „Tamtego Lwowa” ukazał się po raz pierwszy w 1994 roku. We wstępie Witold Szolginia pisał: Szósty i ostatni tom „Tamtego Lwowa” zatytułowałem niezbyt pomysłowo i nie za bardzo powabnie – po prostu ROZMAITOŚCI. Ten wybitny i uwielbiany przez tysiące czytelników piewca Lwowa pomylił się w tym zdaniu aż dwa razy. Szósty tom nie był ostatni, ukazały się bowiem jeszcze dwa kolejne, zamykając opowieść o tamtym Lwowie w ośmioksięgu. A podtytuł Rozmaitości niezwykle trafnie współgra z treścią książki. Każda z pięciu poprzednich części była poświęcona osobnym zagadnieniom, m.in. lwowskim krajobrazom, parkom, ulicom, placom, świątyniom, słynnym budynkom, pomnikom, a także mieszkańcom Lwowa, ich obyczajom, świątecznemu i codziennemu życiu. W Rozmaitościach, w siedmiu rozdziałach, autor sięgnął do tych wszystkich tematów, które nie pojawiły się w poprzednich książkach, i do tych wątków, które chciał uzupełnić.

 

    W obszernym rozdziale Arcylwowianie, będącym swojego rodzaju pocztem wybranych najwybitniejszych lwowian dwudziestego stulecia, znajdziemy opis przyjaźni autora z Janem Parandowskim, przypomnienie zapomnianej już prawie zupełnie postaci Janusza Witwickiego – autora słynnej Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa, a także sylwetki Henryka Zbierzchowskiego, Mariana Hemara, Stefana Banacha, Rudolfa Weigla i Waldemara Markowskiego. Niezwykle interesujący jest rozdział o „Lwowskiej Fali”, znakomitej audycji dawnej Lwowskiej Rozgłośni Polskiego Radia. W kolejnych rozdziałach autor m.in. wspomina lwowskich Żydów, udaje się na słynne Targi Wschodnie, przedstawia wielką historię rodziny Baczewskich – producentów wyśmienitych alkoholi, opisuje nawet konie i psy, które towarzyszyły lwowianom.

 

    W obecnym wydaniu skorygowano zauważone omyłki i nieścisłości merytoryczne oraz dodano informacje, których autor nie mógł znać w czasie, gdy pisał ten tom. Tekst wzbogacono o przypisy i indeks osób. W książce jest ponad 150 ilustracji – dołożono kilkadziesiąt nowych, niektóre są publikowane po raz pierwszy.

 

 

Spis treści

 

OD AUTORA

 

1. ARCYLWOWIANIE

Ostatni bard Lwowa

Geniusz słów i dźwięków

Mój Parandowski

Geniusz bez dyplomu

Pogromca duru

Architekt Lwowem opętany

„Dobrodziej”

 

 2. OKOŁO „LWOWSKIEJ FALI”

Dzieje i ludzie

Księgi pielgrzymstwa lwowskiego

Tońcio i ja

 

 3. NARÓD WYBRANY

Ci, mojżeszowi…

Semitezianka

 

 4. TEN WSCHODNI TARG…

 

 5. HALBĄ, LITERATKĄ, KIELISZKIEM…

Nieco terminologii

Propinacja

„Browar”

„Baczewski”

Jeszcze o knajpach

 

 6. LWOWSKIE KONIE, LWOWSKIE PSY

Skąd ten temat?

Perszerony, szkapy i rumaki

Reksy, Lordy i Asy

 

 7.SAMO ŻYCIE

Dlaczego „samo życie”?

Życie codzienne w drobnych ogłoszeniach

Kronika policyjna

Sprawozdania sądowe

 

 8. SŁOWO NA ZAKOŃCZENIE

 

Wykaz wykorzystanego w tym tomie piśmiennictwa

Indeks osób

Wykaz ilustracji

Nota wydawcy

 
 
Regulamin       O wydawnictwie       Księgarnia       Kontakt       Polityka cookies       Polityka prywatności