Rowerowe miasto.
Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni

Kup książkę
49,90 zł   43,90 zł
Kup e-book
36,90 zł
Wymiary:
204x225
 
Oprawa:
miękka
 
Liczba stron:
204
 
Rok wydania:
2021
 
ISBN:
978-83-950387-6-6
 

 

Jest taki kraj, w którym członkinie i członkowie rządu dojeżdżają na swoje zaprzysiężenie rowerem. Ale jeszcze 50 lat temu nic tego nie zapowiadało! Przestrzenie Amsterdamu czy Rotterdamu, odbudowane po wojnie w duchu modernizmu, były przepełnione samochodami  i zupełnie nie nadawały się do jazdy rowerem. W swojej książce Melissa i Chris Bruntlettowie opowiadają o tym, jak doszło w Niderlandach do rewolucji, dzięki której rowery stały się nie tylko tematem politycznym, ale i narzędziem transformacji transportu, przestrzeni miejskiej, edukacji, handlu, usług oraz całego holenderskiego stylu życia. W Rowerowym mieście przeczytacie o tym, jak łącząc inżynierię ruchu z inżynierią społeczną, stworzono mobilność miejską dostępną dla każdego – nie tylko dla młodych i sprawnych – a także jak zwalczano wykluczenie transportowe poza wielkimi miastami. Dowiecie się, dlaczego warto projektować elektromobilności nie tylko na cztery koła oraz w jaki sposób, wykorzystując rowery, podnieść zarówno jakość transportu zbiorowego, jak i poziom bezpieczeństwa na ulicach – mimo skłonności wszystkich uczestników ruchu drogowego do naginania jego zasad.

 

Co szczególnie cenne z polskiej perspektywy, Bruntlettowie zastanawiają się także, jak przeszczepiać holenderskie rozwiązania i doświadczenia na zagraniczny grunt. Polecam tę książkę jako inspirację dla polityków, działaczy lokalnych, architektów, urbanistów, inżynierów, cyklistów oraz wszystkich tych, którym zależy na lepszej przyszłości naszych miast. W dobie usprawniania przestrzeni miejskiej za pomocą różnych high tech rozwiązań – takich jak drony czy autonomiczne pojazdy – warto nie zapominać o starych, dobrych dwóch kółkach.

Krzysztof Gubański, aktywista rowerowy i autor bloga Jeden samochód mniej


Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni  jest dziewiątym  tytułem w serii MIASTO SZCZĘŚLIWE. 

 

Przekład: Klementyna Dec

 

 

SPIS TREŚCI

 

1. Wprowadzenie: naród fietserów

2. Ulice nie na mur-beton
3. Nie sport. Transport
4. Do odważnych świat należy
5. Nie ma uniwersalnych rozwiązań
6. Żądaj więcej
7. Myśl towarowo
8. Buduj w ludzkiej skali
9. Zasilaj rowerami transport publiczny
10. Niech o twoim mieście zrobi się głośno
11. Naucz się jeździć jak Holendrzy
12. Podsumowanie: świat fietserów

 

 
 
Regulamin       O wydawnictwie       Księgarnia       Kontakt       Polityka cookies       Polityka prywatności